ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

blog

Blog o tom čo sa deje v našom tvorivom živote, čo si myslíme, prečo robíme to čo robíme a o našich tvorivých dielničkach.

Časť 3. Šumivky do kúpeľa

Fotonávod na výrobu ani nie tak nevyhnutnej súčasti domácich prostriedkov, skôr niečo pre potešenie tela i ducha. Tentokrát vo vani.

Pred 47 mesiacmi / Rony
Časť 2. O praní

Počas môjho ekologického bádania som narazila na kopec zaujímavých informácií o praní, ktoré považujem za (smrteľne) dôležité a musím ich s vami proste zdieľať. Napríklad akú dôležitú úloha zohráva v praní sóda, potreba aviváže, rozdiel medzi jadrovým a žlčovým mydlom a mnohé ďalšie.

Pred 48 mesiacmi / Rony
Časť 1. Domáci gél na pranie

Prvá časť seriálu o domácich eko prostriedkoch, ktoré si môžeme ľahko vyrobiť doma. Na začiatok recept na domáci prací gél, ktorý naozaj funguje :))

Pred 48 mesiacmi / Rony
Časť 0. Čo je to sóda?

Pri hľadaní funkčných domácich prostriedkov na čistenie a pranie narazíte skôr či neskôr na sódu. Všetci ju poznáme, každý ju má doma, ale čo je to sóda???

Pred 48 mesiacmi / Rony
Štvrtý rok Machule
Pred 63 mesiacmi / Darinka
Veľkonočné Páračky

V marci pred Veľkou nocou sme sa zišli na Páračkách zas, teraz rovno dvakrát. Témou týchto dielničiek bolo zdobenie veľkonočných vajíčok. S Lenkou sme si prichystali viacero techník, zberali sme rôzne námety a materiály. Všetci museli vyfukovať vajíčka :) Na začiatku mesiaca sme sa zišli a skúšali zdobiť. Tak sa nám to zapáčilo, že sme si proste museli dať repete..

Pred 73 mesiacmi / Rony
Valentínske Páračky

Valentínske Páračky započali tradíciu "páračiek" u nás. V ženskom kruhu (ale nie je to pravidlom) sa schádzame, aby sme sa postretali a spolu dačo vytvorili. Výsledok, precíznosť, ani technika nie sú dôležité, i keď sa snažíme rozvíjať našu tvorivosť, zručnosť a kreativitu. Dôležitejší je čas takto strávený a spoločnosť príjemných ľudí, spriaznených duší. Naše rozhovory, dobré rady a prítomnosť obohacuje a lieči nielen nás... ;)

Pred 74 mesiacmi / Rony
Tretí rok Machule
Pred 75 mesiacmi /
Septembrové Machulenie

V jeden septembrový sviatok sme si spravili spoločný tvorivý deň. Vytiahli sme všetko naše náčinie a rôzne materiály, napiekli dobroty a pozvali pár kamarátov. Počasie sa tiež podarilo objednať, tak sme si mohli vychutnať pomaly odchádzajúce leto ešte na našom dvore. Podarilo sa nám kadečo vytvoriť, alebo aspoň začať, odskúšali sme si rôzne techniky. Strávili sme spolu pekný a veľmi podnetný deň.

Pred 79 mesiacmi / Rony
Druhý rok Machule

Ako ťažko sa spätne spomína, v ktorom mesiaci sa čo udialo. Tak som pozrela kde sme boli na trhoch, e-maily medzi machuľami a môj stolový kalendár...

Pred 87 mesiacmi / Darinka
Drôtené vianočné ozdoby

Vianočný čas je tu. Častokrát to býva veľmi tvorivé obdobie v roku, keď sa každý snaží vymyslieť alebo aj vyrobiť čo najkrajšie darčeky pre svojich blízkych, ozdobiť svoje príbytky, napiecť niečo nové...a práve preto by som sa s vami rada podelila o postup ako si veľmi jednoducho vytvoriť malé vianočné ozdôbky vhodné ako menšie dekorácie kade tade po dome, alebo aj na vianočný stromček.

Pred 88 mesiacmi / Rony
O drotárstve

Drotárstvo a drotárov, ako si všímam, mnohí vnímajú tak podprahovo. Jasne, dakedy v minulosti sa opravovali hrnce drôtmi. ??? To je všetko? Slovenské drotárstvo a drotári boli v 19. a 20. storočí celosvetovým fenoménom. A to bez zveličovania. Ale je pravda, že nestrieľali puky do bránky, asi preto sa o nich moc medzi našincami nevie...

Pred 94 mesiacmi / Rony
Staré textilné značky III.

OZETA je významnou slovenskou značkou pôsobiacou na domácom trhu už od roku 1939. Nadviazala na tradíciu kvalitnej značky pánskych odevov pôvodne vyrábaných spoločnosťou Ozeta v Trenčíne. Toľko uvádza stránka www.ozeta.sk o svojej histórii. Čo je celkom škoda, pretože sa toho stalo skutočne veľa.

Pred 97 mesiacmi / Darinka
Prvý rok Machule

Čo sa stalo počas prvého roku existencie machule? Prvé ma napadlo...noo pochodili sme zopár trhov...a zorganizovali sme vlastný trh...a kúpili si registračnú pokladňu...a spustili tento blog.

Čo sa na začiatku zdalo ako krátka odpoveď nabralo na objeme, takže poporiadku dámy a páni:)

Pred 99 mesiacmi / Darinka
Staré textilné značky II.

Makyta začala svoju výrobu v Žiline začiatkom septembra 1939 so 150 zamestnancami. V roku 1941 mala vlastnú obchodnú sieť s 9 predajňami a o 4 roky neskôr ich bolo neuveriteľných  120. Odevná výroba v Makyte prežila 2. svetovú vojnu, znárodnenie v roku 1948, prechod zo socializmu na kapitalizmus aj globalizáciu.

Pred 100 mesiacmi / Darinka
Staré textilné značky I.

Čo sa s nimi stalo? Zornica, Makyta, Tatraľan, Šohaj, Prostějov, Tatrasvit, Otavan, Šumavan, Odevné závody Trenčín....značky ktoré stretávam na šatách v mojom archíve látok. Obdivujem na nich ich úžasnú kvalitu po viac než 30 rokoch. Tri plné skrine z ktorých vyberám materiál ako z luxusného obchodu.

Pred 100 mesiacmi / Darinka
Ako si vyrobiť voňavé vrecko

Voňavé vrecúško je malá drobnosť na rozvonanie domu prírodnejším spôsobom ako osviežovačom vzduchu. Zvládnete si ho vyrobiť aj bez šijacieho stroja, keďže šitia je na vrecku pomerne málo a steh je krátky a rovný. Mne sa páčia vrecká zo starého ručne tkaného plátna, ktoré používam na šitie tašiek a zostáva mi pomerne veľa odrezkov. Vy však môžete použiť čokoľvek doma nájdete, ale najlepšie bude látka z prírodných materiálov ako je bavlna, ľan, konopa.

Pred 100 mesiacmi / Darinka
Výroba frézovaného kravského rohu

Popíšem Vám aspoň zbežne výrobu frézovaného kravského rohu, ktorý mal byť určený ako odpad na spálenie, alebo vyhodený na smetisko. V podstate som sa k tomuto peknému remeslu (ak to tak môžem nazvať), dostal náhodou a vôbec som nevedel, že ma to chytí za pačesy. 

Pred 104 mesiacmi / Juraj
Záhradná dielňa

Niekto chodí na záhradu pracovať, iný oddychovať. My sme v jednu krásnu júnovú nedeľu tieto dve činnosti spojili dohromady a užili sme si tvorivú záhradnú dielňu.

Pred 105 mesiacmi / Darinka
Niečo málo o mydle a mydle

Čoraz viac ľudí prichádza na fatálne rozdiely medzi fabrikovými a doma robenými mydlami..

Pred 106 mesiacmi / Rony