ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE
...alebo ako využiť odpad ktorý mal byť spálený!

Výroba frézovaného kravského rohu

27. 07. 2015

Popíšem Vám aspoň zbežne výrobu frézovaného kravského rohu, ktorý mal byť určený ako odpad na spálenie, alebo vyhodený na smetisko. V podstate som sa k tomuto peknému remeslu (ak to tak môžem nazvať), dostal náhodou a vôbec som nevedel, že ma to chytí za pačesy. Rohy, ktoré mám boli odobraté kravám zverolekárom, aby sa pri prevoze a pri chove nedoráňali a neublížili si. Kravky takto naďalej pobehujú po lúkach (dúfam že nie po stajniach a dúfam že behajú), bez svojej korunky krásy. Samozrejme že nesúhlasím s takýmto zaobchádzaním a odsudzujem to, ale nechať ich zhniť, alebo spáliť by už bolo úplne nelogické. A tak sa ku mne dostávajú vrecia a vrecia kravských rohov, ktoré čakajú na spracovanie a skrášlenie nášho najväčšieho koníčka vo východnej a strednej európe. 

                                                                                                              ...surové rohy pred varením

...očista a smrad v soli!

                Tak sa konečne dostávam k úplne prvej fáze spracovania, a to je odhnojenie, teda čistenie rohov pred prvým varením od hnoja na ktorom boli pohodené. Táto smradľavá a nečistá robota je trest za ľudský prístup voči zvieratám a trvá mi dlho, kým úplne odsmradnem aj ja. Je to taká príprava na prvé vyváranie rohov v kotly, alebo veľkom hrnci, aby nebolo cítiť smrad ešte ďalej ako cítiť ten smrad i bez toho hnoja. A to viem čo hovorím, keď vyváram rohy, všetci susedia to vedia a cítia a to ich ešte aj vyváram v noci (aspoň ma neštípu komáre). Dôležité je dať do prvej várky vyvárania veľa soli, záleží od množstva vody a rohov, ale zvyčajne je pomer nasledovný: 10 litrov vody 5 kilogramov soli, 20 litrov 10 kilogramov soli a pri väčšom množstve dávam soli ešte viacej, nech sa poriadne tie rohy prečistia tou soľou. Varím vo veľkom kotly na záhrade na ohni. Keď začne voda vrieť, udržujem vodu vo vare aspoň 30 minút. Vyberám ich veľkou lopatou nech vychladnú a odtečú a do vody hádžem ďaľšie rohy. Netreba ich však hádzať do trávy, ono tá vriaca voda úplne zničí akúkoľvek zeleň a zostane tam len žltý fľak (machuľa). Takto pokračujem s ďaľšími rohmi, kým nevyčmudím celé okolie a nezačnú sa sťažovať aj tí susedia, ktorí doteraz spali a začali sa im na strope zrážať kvapky kravských výlučkov. Čo najskôr keď sa to dá, začnem vyberať vnútra rohov, aby mi zostala len vonkajšia časť, teda len rohovina bez kosti. Preto to varenie, vlastne sa tieto dve časti rohov od seba oddelia. Niekedy treba rohom poriadne buchnúť o niečo tvrdé, aj viacej krát. Skoro vždy je však aj tak treba pevný nôž, na vypáčenie kosti od rohoviny. Toto je asi najodpornejšia robota na celom spracovaní rohov a nič odpornejšie som ani nikdy nerobil, je to úplný hnus, ale teší ma to, pretože viem, že ma už čakajú len pekné chvíle pri ďaľšom spracovávaní rohov. 

                                                                                                    ...varenie v slanej vode (všade smrad)

...druhé vyvárnie a skladovanie!

                Druhou fázou je opäť vyváranie rohov, tiež v kotly, tiež na záhrade a tiež zo soľou. Cieľom vyvarenia je tento krát dezinfekcia vnútrajšku rohu a odsmradenie vnútrajšku rohu (preto tá soľ). Pomer soli a vody je ten istý ako predtým, ale nič sa nestane keď bude aj viacej soli, čím viacej toho soľ povyťahuje z tej rohoviny, tím lepšie. Tu už ale je dôležitejším krokom dlhšie varenie, kľudne aj 45 minút. Tu už nie je až taký smrad a kľudne sa to dá spojiť s opekačkou alebo guľášom na záhrade, netreba si ale potom pomýliť kotlíky pri naberaní na taniere. Rohy povyberám a nechám vychladnúť a vysušiť. Rohy sú v tomto stave zmäknuté a dajú sa tvarovať a upravovať, lepšie sa obrusujú veľké nerovnosti a napríklad krivý roh sa dá takto do určitej miery vyrovnať. To však ja nerobím, rád zachovávam prirodzený tvar rohov už len z úcty k ich pôvodným majiteľom. V tejto časti čistím aj vnútrajšok rohov, vyberám väčšie nečistoty a dlátkom alebo nožom aj nerovnosti. Tiež drôtenkou (to čo sa používa na riad) vyčistím vnútrajšok, ide to lepšie keď je ešte vlhký. Drôtenku zapletiem na koniec varechy aby som sa dostal až po samý spodok rohu. Po 24 hodinovom odvetraní si rohy odkladám do veľkých vriec niekde do pivnice, alebo na podkrovie. Určite ich netreba nechávať na slnku alebo na daždi. Tiež nie v blízkosti nejakého psa, pes ich poobhrýza a poškodí a ako to už býva, nezničí takto len jeden, ale najmenej desať a viac, ako to už býva.  

                                                                                                 ...brúsenie rohov želiezkom (hrubý obrus)

...brúsenie, frézovanie a vŕtanie!

                Konečne prichádza fáza tvorenia a prášenia. Celý roh je potrebné vyhladiť ostrou hranou noža a vybrúsiť od nerovností, odrenín a preliačenín. Používam na to nožík od orezávača. Hranou ostria alebo hranou jeho chrbátu prebrúsim celý roh do hladka. Väčšie a problematickejšie miesta vybrúsim drôtenou kefou pri vysokých otáčkach, upnutou do vŕtačky. Menšie nerovnosti dobrúsim hrubším brúsnym papierom. Pred samotným frézovaním si roh prebrúsim zrnitosťou 360. A roh je tak pripravený na reliéfne spracovanie akéhokoľvek motívu. Motívy sa snažím vyberať naozaj precízne. Najbližšie sú mi slovanské motívy a prírodné motívy. Ale rohovina znesie vlastne všetko, veď je to prírodný materiál a s takým je radosť pracovať. Nástrojom mi je malá ručná frézka, žiadna profesionalita. Jediné na čom si ale potrpím sú kvalitné vrtáky. Tie jednoznačne odporúčam Proxxon Micromot, wolfrámovo-vanádiové vrtáky s priemerom od 0,5mm do 1,6mm. Veľmi pevné, pružné a naozaj sa s nimi veľmi dobre a rýchlo pracuje. Toto je aj zároveň najdlhšie trvajúci proces pri výrobe rohov. Celé opracovanie rohov, od brúsenia až do leštenia mi trvá tak max 1,5 hodiny, ale frézovanie mi zaberie tak od 5 do 7 hodín, podľa zložitosti predlohy. Okrem vrtákov používam aj leštiace kamene a frézy, na vyberanie väčších plôch. Tiež som si zohnal zubárske frézy s diamantovým prachom, ktorým sa skvele pracuje pri odoberaní väčšej plochy a jej zarovnávaní. A tu je tá fáza prášenia, kde je naozaj všetko od bieleho rohovinového prachu. Netreba tiež pracovať v miestnosti kde sú akékoľvek spotrebiče, lebo budete vysávať úplne biely počítať a monitor. Biely rohovinový povlak na čaji alebo minerálne je už úplne vedľajší. Treba aj dávať pozor na jemnosť frézovania a brúsenia, pretože jeden chybný pohyb a môže sa pokaziť celá práca. Netreba zabúdať že sa jedná o rohovinu a kvalitný nástroj tu ide ako do masla. 

                                                                                                            ...tvar hoblín aké majú vznikať

...brúsenie a leštenie tisíckami!

                Krok brúsenia a leštenia je na rohu mimoriadne dôležitý pretože dotvára konečný vzhľad rohu. Aj pri nevydarenom reliéfe vyzerá vyleštený roh do vysokého lesku ako nádherné umelecké dielo. Celkový efekt tu napraví prípadné chyby. Pred samotným leštením nasleduje príprava brúsením brúsnymi papiermi. A to postupne od najhrubšieho po najjemnejší. Začínam 500-kou, a potom postupne 1000, 1200, 1500, 2000, 2500 a nakoniec 3000. Netreba vynechať žiadny, odporúčam dodržať tento postup. Tiež netreba zabudnúť na prebrúsenie vnútrajšku rohu. Opäť použijem drôtenku a brúsne papiere podľa uváženia. Poslednou fázou je leštenie pri vysokých otáčkach filcovou podložkou a leštiacou pastou. Zo všetkých brúsnych papierov je leštenie najdlhšou záležitosťou. Ak každým papierom brúsim tak približne 5 minút, tak leštenie aspoň 10 minút. Nech sa leskne ako koňovi lego... Najkrajšie rohy sú také, kde je viacero farebných prechodov, od bielej, cez béžovú až po sivú a tmavo sivú. Leštením sa zo sivej a tmavosivej stane čierna a tá fakt vyzerá parádne.   

                                                                                                 ...všetky pomôcky pri brúsení a leštení

...vylievanie čučom a testovanie medovinou!

                Pri poslednom kroku už je len dobrý pocit a už rohu nič nehrozí, aby sa pokazil. Jediným rizikom je popálenie horúcim vínom, prípadne iným alkoholom ktorý použijem na vyliatie rohu. Prečo je dôležité vyliatie rohu?  No nie len kvôli poslednej dezinfekcii vnútra rohu, ale aj kvôli zafarbeniu a vôni rohu. Veru veru, najlepšie vnútrajšok rohu zafarbí obyčajné čučo, lacné sladké červené víno, ešte ho aj pricukrím aby lepšie chytalo. Dám zohriať víno, prisypem trochu cukru a keď sa privedie do varu opatrne nalejem do rohu až po vrch. Vylejem naspäť a opakujem aspoň desať krát, kľudne aj viacej krát. Roh bude zafarbený podľa farby alkoholu, vôňa tiež podľa druhu alkoholu. Pri pálenke zostane vnútrajšok rohu v prirodzenej farbe. Vlastne sa skúšaniu rôznych druhov nápojov medze nekladú, len nech to má v sebe aspoň nejaké grády. Úplne posledným krokom pri výrobe rohu na pitie, je samotné pitie. A čím iným hotový roh poctiť, ako dúškom kvalitnej medoviny a pripiť si na jeho zrodenie a dlhú službu. A ako to už býva, je lepšie z rohu piť, ako na rohu byť! 

                                                                                                        ...brúsenie vnútra rohu drôtenkou

...posledné rady na záver:

                Niektoré bežné veci ktoré sú našou súčasťou však nemôžu byť späté s rohmi. Napríklad umývačka riadu. Nikdy som neskúšal čo to spraví, ale určite nič dobré. Neodporúčam vyskúšať. Tiež rohy neodporúčam umývať drôtenkou na riad, asi by sa poškriabali.

               Z rohov je možnô popíjať akékoľvek nápoje, aj horúce. Najlepšie však z neho chutí medovina. Popíjať páľenku z rohu je nebezpečné, keďže to nemá odmerku a vždy je páľenky viacej ako kdekoľvek v krčme. Zároveň je to nebezpečné aj kvôli možnosti nemožnosti položenia rohu, takže to buď vypijete, alebo držíte roh až do doby kým to nevypijete. Takže to je úplne jedno! 

                Ďaľšia rada je z úplného začiatku, keď rohy len prídu. Ak nie je čas na rýchle spracovanie, treba ich dať do nejakého vedra do vody, aby ho nezožrali červy, hlavne v teplých obdobiach. Tiež ich netreba nechávať len tak na záhrade pohodené, môže si ich uchmatnúť nejaký tvor. Ja som takto našiel asi 30 rohov poobhrýzaných a doškriabaných po celej záhrade. Ktovie koľko si ich odniesol do brlohu, ak to teda nejaký brloh má. Česť ich pamiatke.

                Keď to mám zhrnúť, časovo to vychádza na výrobu jedného rohu približne 8 - 10 hodín čistej práce. Asi jedna až dve hodiny je prvotné spracovanie, čiže hrubé brúsenie a škrabanie. 6 - 7 hodín frézovanie konkrétneho vzoru a jedna hodina finálne leštenie a vylievanie alkoholom. Niekedy aj menej tento posledný krok, podľa kvality prvého hrubého obrusu. Do hesiel by sa môhlo toto remeslo, ak to tak môžem nazvať, zhrnúť nasledovne: smrad, hnus, dym slzy v očiach a mimo očí, páčenie, soľ, oheň, smrad hnus, soľ a zase oheň (teplo), prach a trpezlivosť, prach a zase trpezlivosť a nakoniec alkoholizmus a triezvenie. Čo dodať, hlavne že ma to baví!!!

autor: Juraj