ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

blog

Blog o tom čo sa deje v našom tvorivom živote, čo si myslíme, prečo robíme to čo robíme a o našich tvorivých dielničkach.

Staré textilné značky II.

Makyta začala svoju výrobu v Žiline začiatkom septembra 1939 so 150 zamestnancami. V roku 1941 mala vlastnú obchodnú sieť s 9 predajňami a o 4 roky neskôr ich bolo neuveriteľných  120. Odevná výroba v Makyte prežila 2. svetovú vojnu, znárodnenie v roku 1948, prechod zo socializmu na kapitalizmus aj globalizáciu.

Pred 101 mesiacmi / Darinka
Staré textilné značky I.

Čo sa s nimi stalo? Zornica, Makyta, Tatraľan, Šohaj, Prostějov, Tatrasvit, Otavan, Šumavan, Odevné závody Trenčín....značky ktoré stretávam na šatách v mojom archíve látok. Obdivujem na nich ich úžasnú kvalitu po viac než 30 rokoch. Tri plné skrine z ktorých vyberám materiál ako z luxusného obchodu.

Pred 101 mesiacmi / Darinka
Ako si vyrobiť voňavé vrecko

Voňavé vrecúško je malá drobnosť na rozvonanie domu prírodnejším spôsobom ako osviežovačom vzduchu. Zvládnete si ho vyrobiť aj bez šijacieho stroja, keďže šitia je na vrecku pomerne málo a steh je krátky a rovný. Mne sa páčia vrecká zo starého ručne tkaného plátna, ktoré používam na šitie tašiek a zostáva mi pomerne veľa odrezkov. Vy však môžete použiť čokoľvek doma nájdete, ale najlepšie bude látka z prírodných materiálov ako je bavlna, ľan, konopa.

Pred 101 mesiacmi / Darinka
Výroba frézovaného kravského rohu

Popíšem Vám aspoň zbežne výrobu frézovaného kravského rohu, ktorý mal byť určený ako odpad na spálenie, alebo vyhodený na smetisko. V podstate som sa k tomuto peknému remeslu (ak to tak môžem nazvať), dostal náhodou a vôbec som nevedel, že ma to chytí za pačesy. 

Pred 105 mesiacmi / Juraj
Záhradná dielňa

Niekto chodí na záhradu pracovať, iný oddychovať. My sme v jednu krásnu júnovú nedeľu tieto dve činnosti spojili dohromady a užili sme si tvorivú záhradnú dielňu.

Pred 107 mesiacmi / Darinka
Niečo málo o mydle a mydle

Čoraz viac ľudí prichádza na fatálne rozdiely medzi fabrikovými a doma robenými mydlami..

Pred 107 mesiacmi / Rony